Početna strana > Hronika > Gradonačelnik Soluna: Srbi imaju problem sa Albancima zbog Kosova kao Grčka s Turcima zbog Kipra
Hronika

Gradonačelnik Soluna: Srbi imaju problem sa Albancima zbog Kosova kao Grčka s Turcima zbog Kipra

PDF Štampa El. pošta
sreda, 29. oktobar 2014.

Beograd -- Zbog svega što nas povezuje, Srbi su naša braća, a i Albanci, rekao je danas u Beogradu gradonačelnik Soluna Janis Butaris.

Gradonačelnik Soluna je zastupnik ideje da fudbalske reprezentacije Srbije i Albanije, posle incidenta u Beogradu, drugi susret odigraju na neutralnom terenu, u Solunu.

Ipak, ta ideja nije prošla kod grčkih državnih vlasti - "zbog političkih konotacija", a ni kod potencijalnog domaćina, vodećeg solunskog kluba PAOK "koji je u bratskim odnosima s (beogradskim) Partizanom", rekao je Butaris maloj grupi beogradskih novinara posle današnjeg zvaničnog predstavljanja privrede, kulture i obrazovanja i sastanaka s gradskim vlastima Beograda. 

"Solun je i grad bratstva, i grad različitosti. Već imamo dobre odnose sa Srbima, a pokušavamo da ih imamo i sa Albancima, ali nikome se ta ideja nije dopala, te smo od nje odustali", objasnio je Butaris, zagovornik "diplomatije gradova". 

"Narode Balkana, a pre svega Srbe, smatram braćom.., kao i Bugare, Turke, čak i Albance smatram braćom - imamo iste običaje, navike, tolike smo godine živeli zajedno u Otomanskom carstvu, čak nam je i hrana ista", rekao je Butaris. 

U svom drugom uzastopnom mandatu na čelu Soluna - drugi je osvojio proletos sa 28 odsto glasova, taj nekadašnji uspešan privrednik, univerzitetski školovani vinar koji za sebe kaže da "nije političar, već liberalni socijaldemokrata", Butaris (74) gradi neposrednu saradnju među gradovima Balkana. 

Tako je Solun, pod Butarisovom upravom, otvorio klub Grka u albanskom gradu Draču, a u Solunu radi klub Albanaca kojih je u tom gradu 17.000, ali "neke pregrejane glave su ga razbile, a isto je bilo i u Draču, te smo ga obnovili". 

"Održavanje neprijateljstva ne pomaže ničemu - ne možemo rešiti probleme tučom. Jedini način da se prevaziđu je da o njima razgovaramo... i da sarađujemo", rekao je gradonačelnik Soluna. 

"Znam da Srbi imaju problem sa Albancima, posebno zbog Kosova, a mi imamo sličan problem s Turcima zbog Kipra.., ali smatram da nam održavanje neprijateljstva ne pomaže da rešimo problem - narodi treba da se upoznaju", rekao je Butaris. 

On je zato pre tri godine ponudio Istanbulu organizovanje poseta rodnoj kući Kemala Ataturka, osnivača moderne Turske, u Solunu gde je zato broj turista iz Turske skočio za 266 odsto, dok godišnje 700.000 turista iz Grčke posećuje Istanbul. 

Slično je i sa Jevrejima jer je Solun nekada bio "balkanski Jerusalim", te je, od uspostavljanja saradnje Soluna i Tel Aviva, takođe pre tri godine, broj posetilaca Soluna iz Izraela i Jevreja iz SAD i drugih zemalja porastao za 360 odsto. 

Solun već gradi saradnju s Beogradom čija je delagacija u tom gradu, drugom po veličini u Grčkoj, početkom oktobra predstavila turističku i drugu privrednu ponudu, te je sada, u uzvratnoj poseti Beogradu, mnnogobrojna privredno-politička delegacija Soluna. 

Osnova za početak je razmena turističkih poseta, uz ponudu programa u kulturi i, posebno, gastronomiji: "Vi već dolazite kod nas leti, a mi bismo kod vas mogli za Božić jer Beograd nam je bliži od Beča, Budimpešte, Praga", rekao je Butaris i pozdravio obnavljanje direktne avio-linije, a od nedavno i redovne železničke. 

O tome je danas Butaris razgovarao sa Andrejom Mladenovićem, zamenikom gradonačelnika Beograda. Najavljeno je održavanje Dana Beograda u Solunu u proleće, a ujesen Dana Soluna u Beogradu, rekao je Butaris. 

Cilj je "ne da jedan grad drugom pokaže koliko je lep, nego da se upoznaju i vide šta mogu da učine zajedno". 

Jer, rekao je on, "kada odem u neki grad, nije mi toliko stalo do muzeja, nego da odem na pijacu, da se provozam gradskim autobusom, da vidim groblje, kakvi su običaji, kako šta funkcioniše - tako se može osetiti neki grad". 

Dok se privredna saradnja tek uspostavlja, Solun već nudi da sa Beogradom razmeni iskustva u zapošljavanju, posebno mladih i najstarijih građana, da uspostavi saradnju u kongresnom turizmu i održavanju sajmova, tehnologiji. 

Pri tom bi ta dva grada, kao i Sofija, Skoplje, Tirana i drugi uključeni u saradnju, sa zajedničkom ponudom nastupali u Zapadnoj Evropi, kao i u Kini odakle dolazi sve veći broj turista i poslovnih ljudi. 

Solun je spreman za razmenu studenata s Beogradom, studijskih boravaka nastavnika svih nivoa obrazovanja i konzervatora i drugih stručnjaka za održavanje spomenika u čemu i Solun, i Beograd, kako je rekao, imaju različita iskustva. 

Bile bi obostrano korisne i razmene posete službenika pojedinih gradskih službi da bi jedni videli kako drugi rade, rekao je Butaris na čiju ideju Solun u tom pogledu već sarađuje s Tel Avivom. 

Butaris Beogradu nudi i iskustvo u uvođenju bicikala kao sredstva gradskog prevoza što je on pokrenuo. Soluna već ima uspeha sa uvođenjem biciklističkih staza na gradskim ulicama, i s prvom firmom koja u okviru "bajk šer" (Bike Share) sistema iznajmljuje bicikle kao gradsko prevozno sredstvo.

(Beta)